Testy aplikacji
Testy aplikacji podczas jej tworzenia to jedna z najważniejszych dobrych praktyk programowania. Zdarza się jednak, że czasem potrzeba czegoś więcej.
Podatność na włamanie
O ile w przypadku prostych stron zagrożenie włamaniem jest bliskie zeru, tak strony czy aplikacje, które wymagają wprowadzania danych od użytkowników, mogą być poważnie zagrożone. Tworząc oprogramowanie należy zawsze zakładać, że użytkownik będzie chciał działać na szkodę serwisu.
Nie jest to najmilsze sformułowanie, ale obrazuje ilość uwagi, którą trzeba poświęcić kwestiom bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że rozbudowane witryny często przechowują dane osobowe. Ich kradzież czy upublicznienie mogą wiązać się z problemami natury prawnej.
Co można testować?
Testować w zasadzie można wszystko. Wspomniane powyżej bezpieczeństwo to jedno. Osobną kwestią może być komfort użytkowania strony. Na pewno każdy nie raz spotkał się ze stroną, która mimo przyjemnego wyglądu czy bogactwa animacji po prostu była niepraktyczna i powolna.
Zasada jest prosta. Im lepiej przetestowana jest aplikacja z każdej możliwej strony, tym lepsze będą doświadczenia jej użytkownika.
Przebieg testów
Nie istnieje jeden schemat testowania. Oczywiście są metody, które potrafią automatyzować testy np. poprzez generowanie losowych danych i używanie ich podczas imitacji zachowania użytkownika. Najczęściej jednak finalne testy sprowadzają się do nierzadko mozolnej, ręcznej pracy polegającej na świadomym "psuciu" aplikacji. Im lepiej tester wcieli się w rolę potencjalnego użytkownika, tym lepszy będzie efekt.