Aplikacje mobilne
Kiedy strona internetowa to zbyt mało, albo projekt celuje w inną rynkową niszę - wtedy z pomocą przychodzą aplikacje mobilne.
Aplikacja natywna, czy wieloplatformowa?
To chyba najważniejsze pytanie, na które trzeba odpowiedzieć. Najwięksi gracze to oczywiście Android oraz iOS. Choć oba te systemu z punktu widzenia użytkownika mogą wyglądać podobnie, od strony technicznej diametralnie się różnią.
Aplikacja natywna, to taki program, który jest pisany z myślą o danej platformie, np. z wykorzystaniem języka Kotlin w przypadku smartphoneów z Androidem. W takim przypadku, gdy chcemy dodatkowo aplikację na inną platformę, wymagane będzie stworzenie jej od podstaw, co oczywiście zwiększa koszta, w końcu tworzymy i utrzymujemy nie jedną, a dwie odrębne aplikacje.
Rozwiązaniem tego problemu jest wieloplatformowość. Dzięki narzędziom takim jak Flutter czy React Native w łatwy sposób można stworzyć aplikację, która dziedzicząc jeden kod źródłowy, zostanie skompilowana do natywnych aplikacji czy to na Androidzie, czy iOS.
Czy aplikacje wieloplatformowe to tylko same plusy?
Oczywiście, że nie. Największą wadą aplikacji napisanych z użyciem Fluttera bądź React Native będzie ich "rozmiar". Takie aplikacje do prawidłowego działania potrzebują zawsze dodatkowego kodu (tworzonego tutaj automatycznie), co oczywiście przekłada się na większy rozmiar pliku, który musi pobrać użytkownik.
W Internecie można znaleźć bardzo dużo porównań. Oczywiście aplikacja natywna zawsze będzie skutkować mniejszym plikiem wynikowym, tak rozmiar kodu stworzonego przez Fluttera czy Reacta waha się w zależności od wersji. W gruncie rzeczy najczęściej sprowadza się to do zwiększenia rozmiaru o kilka MB w jedną czy drugą stronę, co biorąc pod uwagę zalety, jakie daje wieloplatformowa aplikacja jest niewielką ceną.
Wykorzystywana technologia
Dark Fox stawia na Fluttera. Jest to otwarta i stale rozwijana platforma opracowywana przez Google. Zdecydowana większość aplikacji nie będzie miała trudności, by działać czy to na Androidzie, czy iOS. Co ciekawe, Flutter pozwala także na tworzenie stron internetowych, ale i aplikacji natywnych dla Linuksa, Windowsa czy macOS.
System skrojony na miarę
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepsza będzie aplikacja mobilna, czy strona internetowa dostosowana do wygodnego używania za pomocą telefonu. Tak, jak każdy projekt jest różny, tak różne są cele, które musi on spełniać. Dopasowanie najlepszej technologii do wymagań Klienta to podstawa działania.
Konsultacje i wycena w Dark Fox są zawsze darmowe. Dzięki nim jasne stanie się, która z opcji będzie najlepsza, a przede wszystkim - najkorzystniejsza.